Kováčska dielňa budúcnosti s tradíciou

Kováčska dielňa budúcnosti s tradíciou

Kováčska dielňa budúcnosti s tradíciou

Foto: Lisa Resatz

Aký otec, taký syn – toto príslovie platí pre tretiu generáciu rodiny Krameßovcov. Pretože v roku 2023 Kurt, vnuk zakladateľa spoločnosti, začal úspešne plánovať budúcnosť kovoobrábajúcej spoločnosti.

Keď vo Wolkersdorfe lietajú iskry, môže to mať rôzne príčiny. Napríklad, že v Krameß Metallbau sa zvára elegantné oceľové zábradlie alebo impozantná konštrukcia haly. Ale môže to byť aj tým, že vás Kurt Krameß prevedie budovou továrne a srší nadšením, keď rozpráva príbeh rodinnej firmy. Veď už 67 rokov spája inovatívne myslenie a tradičné remeslo.

V roku 1965 jeho starý otec Karl Krameß založil kovoobrábaciu dielňu v Ulrichskirchene a urobil si meno opravou kachlí, kovaním mriežok a schodísk. Počet objednávok sa stal pre malú kovoobrábaciu dielňu príliš veľký. Preto bola vo Wolkersdorfe postavená dielňa, do ktorej sa firma v roku 1991 presťahovala. V roku 1998 Kurt Krameß starší prevzal firmu svojho otca. Svojmu synovi zase odovzdal nielen krstné meno, ale aj radosť z práce s kovom, a tak začal Kurt junior od roku 2019 pôsobiť aj v rodinnej firme.

V roku 2023 Kurt Krameß junior prevzal rodinný podnik „Krameß Metallbau“ od svojho otca Kurta Krameßa staršieho. (Foto: Lisa Resatz)

Pre každého vlastný Kurtl

Ako 25-ročného to však muža z Weinviertelu vytiahlo do šíreho sveta. Kurt sa vybral na cestu okolo sveta s batohom plným dobrodružstva a vrátil sa s tromi požiadavkami na súkromný a pracovný život: vášeň, zmysluplnosť a kreativita.

Jediné, čo vtedy chýbalo, bol geniálny nápad. Našiel ho na Svetovom pohári v surfovaní 2016 v Podersdorfe. Práve tam si Kurt všimol, že všetky značky a spoločnosti vystupujú v rovnakých malých bielych stanoch. „Všetci sa snažili upútať pozornosť. Ale v takom stane sa nedá upútať pozornosť, pomyslel som si. A vtedy som dostal nápad navrhnúť kontajner, ktorý je všestranný, ponúka skvelú funkčnosť a dá sa prispôsobiť každému zákazníkovi,“ spomína. Bol to zrod „der.kurtl„. Prototyp kurtl bol vyrobený v roku 2017 a spoločnosť bola založená v roku 2018.

Kontajner sa môže zmeniť na klang.kurtl, gusto.kurtl, sport.kurtl, info.kurtl alebo fescher.kurtl. Info.kurtl je vybavený televíziou a mikrofónom na prednášky, gusto.kurtl barom, na želanie je možné strechu kurtu využiť aj ako terasu.

Vo svojej spoločnosti môže Kurt Krameß využívať svoju kreativitu a nájsť nové cesty – s úspechom. V roku 2020 získal „der.kurtl“ cenu „Kreatíva budúcnosti“ od Dolnorakúskej obchodnej komory.

Priestor pre sny: Thomas Morgenstern a Kurt Karmeß pred jedným z kontajnerov Kurtl (Foto: Lisa Resatz)

Zdroj inšpirácie pre úspech

S cieľom ponúknuť svojej kreativite ešte viac priestoru vedie Wolkersdorfer okrem „der.kurtl“ aj spoločnosť METALL ZEIT, think-tank pre kovové výrobky. „Tu točíme nápady vo všetkých smeroch a snažíme sa prehodnotiť osvedčené prístupy z odvetvia a robiť ich inak,“ vysvetľuje Kurt. Okrem všetkého zmyslu pre inovácie nestráca Kurt zo zreteľa ani svoje korene:

„Som veľmi hrdý na svoj start-up, ale základ tohto úspechu položili môj otec a starý otec, bez nich by som nedokázal zrealizovať moje nápady tak ľahko. Myslím, že každý pozná príklad ľadovca: vidíte len špičku úspechu, ale nevidíte ťažkú cestu, v skutočnosti najväčšiu časť. Čaká ma ešte veľa práce. Teším sa na to, pretože pre mňa je odmenou cesta.“

Kurt Krameß ml.

Práve preto, že vie, ako tvrdo musíte na úspechu pracovať, chce si ho v budúcnosti užiť vedomejšie namiesto toho, aby sa za ním neustále hnal. Preto Kurt uprednostňuje jeden cieľ pred všetkými ostatnými: Ži viac tu a teraz a užívaj si to. Pretože uznal, že v skutočnosti nie je úspešný ten, kto bojuje od jedného cieľa k druhému, ale skôr ten, kto sa na svoje úspechy pozerá s hrdosťou a nechá sa nimi inšpirovať.

Stretnutie generácií: Krameß Metallbau je rodinný podnik, takže návšteva Kurtových rodičov, otca Kurta a matky Johanny, je súčasťou prehliadky podniku. (Foto: Lisa Resatz)

Kurt Kramess ml. vystúpi na 4. ročníku Medzinárodného kongresu rodinných firiem a porozpráva svoj príbeh, ako vstúpil do rodinnej firmy a prevzal ju po svojom otcovi a starom otcovi.

Tento článok bol uverejnený v pôvodnom znení v magazíne Servus tu.