Ako nevybrať do rodinnej firmy psychopata či toxickú osobu? - Generačná výmena v rodinných firmách

Ako nevybrať do rodinnej firmy psychopata či toxickú osobu?

Ako nevybrať do rodinnej firmy psychopata či toxickú osobu?

Kedy: Streda 16. február 2022 o 18.00 hod

Kde: Online na upcoming.sk

 

Pri budovaní úspešnej rodinnej firmy sú ľudia vo vašej organizácii to najdôležitejšie aktívum. Firmy sú ako puzzle – za každou operáciou, úlohou a výsledkom je osoba a tá zodpovedá za každú z týchto povinností a určuje aj úspech firmy. Mnohé spoločnosti, a nielen rodinné firmy, však robia chyby pokiaľ ide o nábor zamestnancov, najmä na kľúčové pozície.

Vo vysokých pracovných pozíciách je psychopatov viac ako inde. Často ide o mimoriadne inteligentných a príjemných ľudí, s jasne stanovenými cieľmi. Psychopatov je však veľmi ťažké rozoznať, pričom neexistuje jednoznačná metóda na ich odhalenie či overenie. V personálnych agentúrach sa na ich rozoznanie používajú osobnostné dotazníky či štrukturované interview. Keďže výberové pohovory v rodinných firmách nevedú psychológovia, je veľmi náročné psychopata rozoznať či odhadnúť.

Ako nevybrať do vašej rodinnej firmy psychopata či toxickú osobu?

Téme efektívneho výberu zamestnancov a rozpoznávania psychopatov medzi kandidátmi sa bude venovať ďalší Rozhovor o Rodinnom Businesse, v ktorom sa bude Erika Matwij rozprávať s Martinom Jakubekom, odborníkom na pracovnú psychológiu.

V rozhovore sa dozviete praktické rady zamerané na:

Ako viesť efektívne výberové konanie?
Podľa čoho poznám, či má kandidát predpoklady na zvládnutie svojej budúcej pozície?
Čím sa naopak nenechať ovplyvniť?
Ako je možné odhaliť psychopata či toxickú osobu počas výberového konania?
Na ktoré osobnostné črty kandidátov si dať pri výberovom konaní pozor?
Čo robiť, ak máte vo firme zamestnaného psychopata? Vyhodiť ho nie je totiž také jednoduché.

Hosť: PhDr. Martin Jakubek, PhD, odborník na pracovnú psychológiu

Je skúseným lektorom v oblasti tréningu soft skills i v špeciálnych oblastiach manažérskeho vzdelávania, ako aj v psychológii služieb orientovaných na zákazníka. Vyštudoval psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Katedre psychológie dlhodobo pôsobí pedagogicky a výskumne. Popri tom vyše 25 rokov pôsobí ako nezávislý konzultant v oblasti riadenia ľudských zdrojov. Špecializuje sa najmä na problematiku výberu a zhodnocovania potenciálu ľudských zdrojov psychologickými prostriedkami. V tejto oblasti spája najnovšie vedecké poznatky so svojou praxou a patrí k expertom v slovenskom i európskom meradle. Vlastní a riadi spoločnosť Mayako Business Consulting, ktorá pôsobí v oblasti ľudských zdrojov. Okrem Slovenska pracuje aj v Česku, podieľal sa na projektoch v Maďarsku, Poľsku, Švédsku a v Litve.

Čo sú Rozhovory o Rodinnom Businesse?

Rozhovory o Rodinnom Businesse vám prinášajú pohľad do zákulisia rodinných firiem a dotýkajú sa rôznych tém z rodinného podnikateľského prostredia. Pod vedením Eriky Matwij, expertky na problematiku nástupníctva, koučky a konzultantky HR procesov, vám prinášame rozhovory s odborníkmi ako aj zástupcami rodinných firiem a venujeme sa témam, ktoré pomáhajú slovenských rodinným firmám rásť, inovovať a zvládať aj tie najnáročnejšie výzvy.

Ako Rozhovory o Rodinnom Businesse fungujú?

  • Rýchla registrácia Stačí zadať váš email a obratom vám bude zaslaný odkaz, cez ktorý sa poľahky pripojíte na sledovanie rozhovoru.
  • Prihlasovanie ľavou zadnou Na rozhovor sa môžete pripojiť cez svoj telefón, tablet alebo notebook, nepotrebujete k tomu žiadne ďalšie technické vybavenie.
  • Zážitok pre aktívnych aj pasívnych divákov Do diskusie sa môžete aktívne zapojiť kladením otázok, ale zároveň je určený aj pre tých účastníkov, ktorí chcú rozhovor len sledovať.

Prečo sledovať Rozhovory o Rodinnom Businesse online?

  • Zúčastniť sa ho môžete z pohodlia vášho domova alebo kancelárie.
  • Využijete tak efektívnejšie váš čas bez potreby cestovania.
  • Po skončení rozhovoru dostanete k dispozícii záznam, ktorý si môžete pozrieť vtedy, keď na to budete mať priestor.
  • Získate možnosť klásť otázky a komunikovať s expertkou Erikou Matwij a pozvaným hosťom na témy, ktoré vás zaujímajú.

Chcete vedieť, ako nevybrať do rodinnej firmy psychopata či toxickú osobu?