Blog - Generačná výmena v rodinných firmách

Blog

Blog

Greta Löw-Beer a Fritz Tugendhat

Tento raz sa spolu pozrieme k našim susedom do moravského Manchestru – Brna, ktoré sa spája s architektonickým skvostom – vilou Tugendhat, a rodinami Löw-Beerovcov a Tugendhat.

Systémový prístup v poradenstve pre rodinné firmy: Kľúč k udržateľnému rozvoju

O systémovom prístupe sme sa rozprávali s Dr. Mag. Manuelou Mätzener, CBSC, CMC, poradkyňou pre systémové rodiny a manažment a zakladateľkou ifub GmbH v Rakúsku.

Digitálne a inovačné vouchery z Plánu obnovy a odolnosti SR

V júli 2023 boli vyhlásené výzvy na digitálne a inovačné vouchery z Plánu obnovy a odolnosti SR. Celkový rozpočet vyčlenený na tieto výzvy prevyšuje 23 miliónov eur.

Stretnite sa osobne v Prahe s členom 4. generácie rodiny Tomáša Baťu

Tohtoročný ročník medzinárodnej konferencie Private Family Wealth 2023 opäť hostí osobnosti svetového formátu.

Čarovné Piešťany

O rozmach kúpeľníctva v Piešťanoch sa zaslúžili dve rodinné firmy – šľachtická rodina Erdödyovcov a firma Alexander Winter a synovia.

Architekti Prešporka

Prechádzajúc sa po starých uličkách Bratislavy môžete vidieť stopy členov jednej z najvýznamnejších staviteľských rodín –Feiglerovcov.

Odišlo dieťa a prišiel dospelý človek

„Štúdium v zahraničí vám zmení život“ – táto veta znie možno ako klišé, no je naozaj pravdivé, zmenilo už veľa životov. Potvrdzujú to nielen samotní študenti, ale aj ich rodičia. Svoju skúsenosť opisuje Libor Musil z úspešnej rodinnej firmy Liko-S.

Liptovskí remenári a garbiari

Dnes mnohí ani len netušia, že remeslo garbiar vôbec existovalo a spájalo sa nielen s Brezovou a kopanicami, ale aj s Liptovom. Samostatné garbiarske cechy vznikali od 16. storočia v slobodných kráľovských mestách, od 17. storočia aj mimo nich.

Poledniakovci – podnikatelia z Košíc

V roku 1886 prišla na svet nová fabrika, jej zakladateľom bol Karol Poledniak. Narodil sa v roku 1853 v Poľsku a výučný list získal v Prusku. Po vyučení sa vydal na dva roky do USA, potom do garbiarní na Liptov.

Príbeh prešporských bajglí – Bratislavských rožkov

Bajgle boli vychýrené. Každý, kto do starého Prešporku prišiel, niesol naspäť domov rožky – bajgle. Krásne, s mramorovou kôrkou a dvoma hrubými rôznymi plnkami.

Rodina riadi banku

O bankovníctve, finančníctve alebo úžere, ako sa kedysi vravelo, si človek nemyslí nič príjemné. Pôžičky, úroky, splácanie, hypotéky, jednoducho, peniaze.

Svetoví vinári – Palugyayovci

Palugyayovci pochádzali z Liptova. Aj dnes sa môžeme poprechádzať po časti Liptovského Mikuláša – Palúdzke, ktorá sa v 13. storočí dostala do držby Ondreja, notára zvolenského župana Demetra, prvého známeho Palúckeho, čiže Palugyaya.

Výroba skla – sklárske impérium J. Schreiber & Neffen

Rodinu Schreiber spájame s územím Slovenska, konkrétne so sklárňami v Lednických Rovniach a v Uhrovci. Vymotať sa z rodinných pomerov rodiny sa dodnes snažia mnohí bádatelia.

Stollwerck – príbeh cukríkov proti kašľu

Stollwerck vybudoval sieť predajcov, podával inzeráty a vďaka jeho úspechu ho ľudia volali „Kamelle – Napoleon“, o dva roky neskôr sa dokonca stal „dvorný dodávateľ kniežaťa Fridricha Pruského“.

Kováčska dielňa budúcnosti s tradíciou

Keď vo Wolkersdorfe lietajú iskry, môže to mať rôzne príčiny. Napríklad, že v Krameß Metallbau sa zvára elegantné oceľové zábradlie alebo impozantná konštrukcia haly.

Príbeh rodinnej firmy Kuffner de Diószeg

Na začiatku podnikateľských aktivít bola šachová partia. V roku 1720 si židovský obchodník Juda Löbl prenajal od kniežacej rodiny Lichtensteinovcov pálenicu a na rozdiel od iných, využil priaznivú dobu na založenie rodinného podnikania.