Blog - Inštitút Rodinného Businessu

Blog

Blog

Liptovskí remenári a garbiari

Dnes mnohí ani len netušia, že remeslo garbiar vôbec existovalo a spájalo sa nielen s Brezovou a kopanicami, ale aj s Liptovom. Samostatné garbiarske cechy vznikali od 16. storočia v slobodných kráľovských mestách, od 17. storočia aj mimo nich. Prvý vznikol v Prešove (1503), ďalšie v Levoči (1544), Košiciach (1568), Bratislave (okolo 1550). Liptovský Mikuláš nezostal pozadu. Jednou z najznámejších remenárskych, teda garbiarskych (kožiarskych), rodinných firiem bola remenárska firma Žuffovcov

Poledniakovci – podnikatelia z Košíc

V roku 1886 prišla na svet nová fabrika, jej zakladateľom bol Karol Poledniak. Narodil sa v roku 1853 v Poľsku a výučný list získal v Prusku. Po vyučení sa vydal na dva roky do USA, potom do garbiarní na Liptov. Tu sa zoznámil so svojou manželkou a následne putoval ako majster do Slanca na pílu. Začiatkom 80. rokov 19. storočia prišiel do Košíc. Najprv pracoval v zabehnutej Fleischerovej fabrike a v roku 1886 sa spolu so strojníkom Harasztym osamostatnili a otvorili si dielňu na opravu váh a menších poľnohospodárskych strojov…

Príbeh prešporských bajglí – Bratislavských rožkov

Bajgle boli vychýrené. Každý, kto do starého Prešporku prišiel, niesol naspäť domov rožky – bajgle. Krásne, s mramorovou kôrkou a dvoma hrubými rôznymi plnkami. Makový bajgel vyzeral ako podkovička a orechový pripomínal písmeno C. Pekári v Prešporku sa predháňali, kto upečie prešporskejší bajgel. Prvýkrát v histórii boli spomenuté už v roku 1599. V knihe majstrov cechu prešporských pekárov sa píše nasledovné…

Rodina riadi banku

O bankovníctve, finančníctve alebo úžere, ako sa kedysi vravelo, si človek nemyslí nič príjemné. Pôžičky, úroky, splácanie, hypotéky, jednoducho, peniaze. Aj v biblii sa o tejto činnosti píše nelichotivo, pričom tok peňazí a investícií je taký starý ako ľudstvo samo. Spokojne môžeme finančníctvo a bankovníctvo označiť ako druhé najstaršie remeslo. Už v roku 1772 povolila Mária Terézia založenie Prvej úverovej hlavnej pokladnice a v roku 1842 na území Uhorska pôsobí Rakúsko–uhorská banka…

Svetoví vinári – Palugyayovci

Palugyayovci pochádzali z Liptova. Aj dnes sa môžeme poprechádzať po časti Liptovského Mikuláša – Palúdzke, ktorá sa v 13. storočí dostala do držby Ondreja, notára zvolenského župana Demetra, prvého známeho Palúckeho, čiže Palugyaya. Obec Palúdzka je spojená s týmto rodom až do roku 1848. Rod sa však rozrástol a stopy po nich sú po celom Slovensku. V 15. storočí dokonca z rúk uhorského kráľa Mateja Korvína získavali rodový erb…

Výroba skla – sklárske impérium J. Schreiber & Neffen

Rodinu Schreiber spájame s územím Slovenska, konkrétne so sklárňami v Lednických Rovniach a v Uhrovci. Vymotať sa z rodinných pomerov rodiny sa dodnes snažia mnohí bádatelia. Dnes vieme, že je reč o dvoch Jozefoch Schreiberoch. Josef Schreiber starší a Josef Schreiber mladší. Spolu založili podnik. Neboli otec so synom, ale strýko so synovcom. V roku 1857 kúpil Josef Schreiber st. sklársku hutu vo Veľkých Losinách na Morave a vznikla spoločnosť „J. Schreiber & Neffen“ Josefa Schreibera st., ďalšími majiteľmi boli Josef Schreiber ml. a jeho bratranec Max Göpfert st. (1838-1906)…

Stollwerck – príbeh cukríkov proti kašľu

Stollwerck vybudoval sieť predajcov, podával inzeráty a vďaka jeho úspechu ho ľudia volali „Kamelle – Napoleon“, o dva roky neskôr sa dokonca stal „dvorný dodávateľ kniežaťa Fridricha Pruského“. Skúsil aj ďalší odbor – stal sa kaviarnikom. Avšak kaviareň „Café Royal“ nevyšla podľa predstáv a zbankrotovala. O pár rokov znova otvoril krásnu, veľkú kaviareň s 2 400 miestami na sedenie. Na Svetovej výstave v Paríži získal za cukríky proti kašľu ako jediný z územia dnešného Nemecka medailu za svoj výrobok…