Podcast - Generačná výmena v rodinných firmách

Podcast

Rozhovory o rodinnom podnikaní s Erikou Matwij

Prezidentka Inštitútu Rodinného Businessu Erika Matwij sa delí o svoje mnohoročné skúsenosti a vedomosti z práce s rodinnými firmami. Dáva praktické príklady, popisuje reálne situácie a to všetko s cieľom pomôcť rodinám a ich firmám prosperovať.

„Krv som potila“ – Príbeh ženy v mužskom svete

Vypočujte si skvelú diskusiu s Erikou Matwij v podcaste RayzzerReal, v ktorej nahliadnete do Erikinho podnikateľského príbehu a jej práce s inšpiratívnymi rodinnými firmami na Slovensku. Okrem iného prezradí aj aké je to získať si rešpekt a dôveru osobností z mužského sveta biznisu, aké je to pracovať s rodinnými firmami, aké pocity a emócie sprevádzajú generačnú výmenu, ale aj čo je dôležité pre úspešné podnikanie.

Partnerská komunikácia s rešpektom – nielen v rodinných firmách na Slovensku

Ak chceme, aby sme si v pracovných aj osobných vzťahoch viac rozumeli, musíme začať od seba. Ako na to a ktoré malé i veľké kroky môžeme denne aplikovať do praxe? Vypočujte si podcast Poradcu Podnikateľa, v ktorom Erika Matwij rozprávala o partnerskej a rešpektujúcej komunikácii, aj cez príbehy tohtoročných hostí Medzinárodného kongresu rodinných firiem.

Rodinná ústava – základné pravidlá rodinného biznisu

Počuli ste už o rodinnej ústave? Ak máte rodinnú firmu, ktorých je na Slovensku väčšina, a chcete, aby fungovala čo najlepšie a aj niekoľko generácii, zbystrite pozornosť. V tomto podcaste Poradcu Podnikateľa, ktorého hosťom bola Erika Matwij, sa dozviete, čo by mala rodinná ústava obsahovať a kto sa má podieľať na jej tvorbe. Spomenie aj príbeh svetovej rodinnej firmy, ktorej pomohlo, že si vytvorila rodinnú ústavu, a naopak aj rodinnú firmu, ktorá skončila tak, že ju predali.

Nástupcovia v rodinných firmách

Aké je to ísť v šľapajách uznávaného rodiča – lídra a ako si získať rovnaký rešpekt? Veľké výzvy ako emočná alebo finančná gramotnosť mladých nástupcov. Ako je to s dôverou a partnerským štýlom riadenia mladých nástupcov? V čom sú užitočné tzv. Rodinné rady v rodinných firmách a ako v praxi fungujú? Vypočujte si podcast Poradcu Podnikateľa, ktorého hosťom bola Erika Matwij a porozprávala o procese nástupníctva a generačnej výmeny v rodinných firmách.

Rodinné firmy – Prechod z otca na syna v dnešných časoch

Kedy otvoriť otázku nástupníctva v rodinnej firme – v akom veku detí? Má dieťa nastúpiť do rodinnej firmy hneď alebo ísť najskôr pracovať inde? Ako sa naučiť prevziať firmu po rodičoch? Dá sa tento proces urýchliť? Ako spojiť alebo nespojiť osobný a rodinný život so životom rodinnej firmy? Vypočujte si podcast Poradcu Podnikateľa, ktorého hosťom bola Erika Matwij a priniesla poslucháčom praktické odporúčania už overené dlhoročnou praxou s rodinnými firmami.

Rodinné firmy na Slovensku – realita a prax

Čo je to vlastne „rodinný podnik“ a máme na Slovensku zakotvenie v legislatíve? Prečo zápasia majitelia rodinných firiem aj s pocitmi osamelosti a čo s tým? Ako je to s nástupníctvom – odovzdať firmu z otca na syna alebo z matky na dcéru? Vypočujte si podcast Poradcu Podnikateľa, ktorého hosťom bola Erika Matwij a priniesla poslucháčom praktické odporúčania už overené dlhoročnou praxou s rodinnými firmami.

Ako si organizačne „upratať“ firmu?

Čo najčastejšie trápi majiteľov firiem? Aké sú typické znaky organizačne zle nastavenej firmy? Platí pravidlo, že firma býva obrazom svojho majiteľa? Ako by sme mohli posunúť firmu z hľadiska efektívnosti na vyššiu úroveň? Na tieto ale i mnohé ďalšie otázky nám odpovedá náš dnešný hosť, Michal Kukula, zo spoločnosti nebotra consulting a samozrejme, Erika Matwij.

Majetkovo-právne otázky v rodinných firmách

Aké majetkovo-právne otázky rodinné firmy najčastejšie riešia? Aké riešenia týchto otázok sú u nás najpopulárnejšie a koľko to stojí? Na tieto aj iné otázky odpovedá pán Štěpán Štarha z advokátskej kancelárie Havel & Partners a samozrejme Erika Matwij.

Rodinné ústavy a kniha Generačná výmena krok za krokom

Čo sú rodinné ústavy a ktoré rodinné firmy by ich mali mať? Nová prelomová kniha Generačná výmena krok za krokom – pre koho je určená a ako môže pomôcť rodinným firmám? S Erikou Matwij, uznávanou a dlhoročnou odborníčkou na rodinné podnikanie sa rozprávala Federika Plesník, koučka, lektorka a Erikina kolegyňa. 

Rodinné rady, Ako zabrániť rozpadu rodiny, a iné

S čím momentálne slovenské rodinné firmy najviac zápasia? Ako im Erika Matwij a Inštitút Rodinného Businessu pomáhajú? Čo sa rozpadne skôr rodina, či firma? A ako zabrániť takým rozpadom? Čo sú rodinné rady, ako ich Erika robí a na čo sú dobré? S Erikou Matwij, prezidentkou Inštitútu Rodinného Businessu, sa na tieto aj mnohé iné témy rozprávala Federika Plesník, koučka, lektorka a Erikina kolegyňa.